Szkło, metal, detal.
Gdyński modernizm w sieci
Modernizm w Gdyni
Budynki
Architekci
Producenci
Blog
Mapa
Filmy
Spacery 360°
Do pobrania
O projekcie Dostępność
Instagram FB
PL EN
Budynki

Willa Mariana Piotrowskiego

Willa Mariana Piotrowskiego
WIĘCEJ

Informacje

Gdynia, ul. Sieroszewskiego 1A
Lata powstania: 1937
Architekci: Tadeusz Kossak, Zbigniew Kupiec

Powiązane

Tadeusz Kossak (architekt)Zbigniew Kupiec (architekt)

Willa przy ul. Sieroszewskiego 1A została zaprojektowana dla majora Jana Mariana Piotrowskiego, dowódcy eskadry z 300. Batalionu Ziemi Mazowieckiej. Działka znajduje się w jednej z najpiękniejszych gdyńskich lokalizacji – na Kamiennej Górze, z której rozpościera się widok na całe miasto. Teren ten, zgodnie z nazwą, jest wzniesieniem, a budynek został posadowiony w taki sposób, że sprawia wrażenie, iż wyłania się z terenu, będąc weń częściowo „wtopionym”.

Dom składa się z dwóch przenikających się brył, choć pergola przechodząca w garaż wizualnie również działa jak dodatkowa bryła, która dodaje dynamiki całemu budynkowi. Bardzo ważnym elementem kompozycyjnym jest murowane ogrodzenie, które dzięki  zastosowaniu ozdobnego wątku ceglanego oraz jego wysunięciu co drugi rząd daje efekt dekoracji architektonicznej, choć bardzo geometrycznej i powściągliwej. Ten sam układ cegieł powtarza się w przyziemiu budynku. Wątek ceglany, choć już bez wysunięć, widoczny jest także na wyższej bryle budynku oraz w okładzinie komina, którego pion podkreślony jest również pionowym układem okładziny o ceglastym kolorze. Niższa bryła, skierowana w stronę ulicy Sieroszewskiego, jest w całości otynkowana jasnym tynkiem, a jej mocny akcent kompozycyjny stanowią dwa narożne okna podkreślone dolnym i górnym gzymsem. Okna te znakomicie doświetlają wnętrze budynku.

Wejście do budynku doświetlone jest oknem o okrągłej formie bulaja. Jest to jedno z kilku okien o tym kształcie, bezpośrednio nawiązującym do morskiego charakteru miejsca, jakim jest sąsiadująca z plażą Kamienna Góra. Wewnątrz znajdują się schody obłożone jednolitym ciemnym materiałem.

Willa przechodziła renowacje, a jej wnętrze nie zawiera obecnie oryginalnych detali architektonicznych. Warto jednak zwrócić uwagę na zachowany układ mieszkań zaproponowany przez projektantów, a przede wszystkim na część dzienną oświetloną oknami narożnymi, która połączona była szerokim przejściem z drugim pomieszczeniem również ulokowanym z tej samej strony budynku. Wnętrze jest przestronne i dociera do niego bardzo dużo światła dziennego.

 

Willa robi niezwykłe wrażenie jako projekt łączący w sobie tradycyjny materiał, jakim jest cegła, oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, jak wprowadzenie dużych narożnych okien. Jest przykładem tego, że praca projektantów obejmowała nie tylko zastosowanie funkcjonalne obiektu czy problemy konstrukcyjne, ale w dużej mierze skupiała się na tym, by poprzez linie brył połączyć wiele elementów, takich jak garaż, ogrodzenie, piwnica w jednolitą, interesującą całość.

#willa_miejska#trójdzielne_okna#cegła_licowa#fasada#bulaje#willa_modernistyczna#narożne_okno

Zdjęcia

Willa Mariana Piotrowskiego

Willa Mariana Piotrowskiego

Patronat honorowy:

NIAIU

Partnerzy:

agencja rozwojudetalfestCAMAbankowiec

Patroni medialni:

wyborczadziennikgoscradiorzutkliftrojmiasto
Gdyniammgministerstwo

Muzeum Miasta Gdyni, Zawiszy Czarnego 1, 81-374 Gdynia

Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci     ©2020