


Informacje
Gdy budowa gdyńskiego portu przybrała odpowiednie tempo, najważniejszy urząd administracji morskiej przeniesiono w 1927 r. z Wejherowa do Gdyni, a następnie przekształcono jego nazwę z Urzędu Marynarki Handlowej na Urząd Morski.
Budowa siedziby Urzędu Morskiego rozpoczęła się wiosną 1927 r. na działce przy ul. Centralnej. Bryła tego wysokiego rangą obiektu użyteczności publicznej poprzez zdecydowaną, symetryczną kompozycję odwołuje się do klasycznych zasad projektowania. Śmiałe zestawienie kubicznych elementów stanowi pierwsze na terenie portu w pełni wczesnomodernistyczne rozwiązanie architektoniczne. Centralną, wyższą część podkreślono wieżą zegarową zwieńczoną ośmiobocznym przeszkleniem w formie latarni morskiej, co symbolicznie podkreśla charakter instytucji. Poszczególne detale architektoniczne inspirowane są motywami kryształu, dzięki czemu nawiązują do stylistyki art déco.
W 1936 r., gdy powierzchnia użytkowa budynku Urzędu Morskiego stała się niewystarczająca dla jego potrzeb administracyjnych, do korpusu budynku dobudowano dwa boczne skrzydła. Skierowane w stronę zachodnią części utworzyły jednocześnie niewielki dziedziniec na tyłach budynku.
Zdjęcia



Widok od wschodu lata 30. XX w., Urząd Morski w Gdyni ul. Chrzanowskiego 1, Gdynia