


Informacje
Detal
Powiązane
Dokumentację projektową Magazynu Tytoniowego w Gdyni wykonał w marcu 1930 r. pod nazwą „Projekt Magazynu Surowca Tytoniowego w Porcie Gdyni” architekt Stefan Szyller. Architektura Magazynu Polskiego Monopolu Tytoniowego z przełomu lat 20. i 30. XX w. reprezentuje formę zmodernizowanego klasycyzmu. Pomimo współczesnego zamalowania lica ceglanego elewacji, a także nieodtworzenia po II wojnie światowej jego oryginalnej symboliki, dawny Magazyn Tytoniowy pozostaje jednym z lepiej zachowanych, nieprzekształconych wtórnymi przebudowami, obiektów historycznych pochodzących z okresu międzywojennego na terenie gdyńskiego portu. Podczas przeprowadzonej jeszcze w tym samym roku (1930) przez Biuro Budowlane F. Skąpski i Spółka Inżynierska SA budowy, zrealizowano główną część obiektu w postaci pięciokondygnacyjnego magazynu. Widoczne w projekcie dwa trzypiętrowe skrzydła boczne, połączone z bryłą główną za pomocą łączników i przeznaczone na biura, mieszkania dla personelu i mniejsze składy, nie zostały ostatecznie wykonane. Inwestorem okazałego Magazynu Tytoniowego w budującym się gdyńskim porcie, zwanego również „etapowym”, a wzniesionego w II linii Nabrzeża Polskiego, był Państwowy Monopol Tytoniowy.
Zgodnie ze swoją lokalizacją, w pewnym oddaleniu od nabrzeża, magazyn zaprojektowano do długoterminowego składowania, sortowania i frakcjonowania surowca tytoniowego. Ten zaś na potrzeby wytwórni Monopolu importowany był z Anglii, Stanów Zjednoczonych, a także kolonii francuskich i włoskich.
Projekt został zatwierdzony przez dyrektora Departamentu Polskiego Monopolu Tytoniowego oraz inż. Władysława Szewernowskiego z Biura Budowy Portu w Gdyni w Departamencie Morskim Ministerstwa Przemysłu i Handlu 26 czerwca1930 r.
Projektant, Stefan Szyller, posłużył się charakterystycznym dla swojej twórczości architektonicznej programem estetycznym odwołującym się do motywów polskiego renesansu i baroku. Jednak na solidnej podbudowie uwidocznionej w elewacjach, nowoczesnej wówczas konstrukcji szkieletu żelbetowego, zastosował ograniczony zestaw detali i dekoracji.
W projekcie gdyńskiego Magazynu Tytoniowego, jak również pozostałych magazynów dla Polskiego Monopolu Tytoniowego, użyty został szkielet konstrukcji żelbetowej, a elewacje pozostawione nieotynkowane. Dzięki czemu uwidocznił się rysunek siatki konstrukcyjnej, częściowo (punktowo) przeszklony, częściowo wypełniony dekoracyjną cegłą licującą. Poza tym w projektach wykorzystano dekorację w postaci geometrycznego, romboidalnego wzoru układanego z ciemno wypalonych cegieł (zendrówek).
Ciemniejszym wybarwieniem podkreślono oś główną i partie narożne bryły oraz górną kondygnację magazynu. Tą klasyczną kompozycję uzupełniają uwidocznione w projekcie ornamenty romboidalne (zendrówkowe) z ciemniej wybarwionej cegły, wkomponowane w ceglane lico poszczególnych partii elewacji. Dekoracja ta, być może z uwagi na swój wybitnie historyczny charakter (nawiązujący do architektury gotyckiej) lub, co mniej prawdopodobne, ze względu na brak możliwości materiałowych, nie została ostatecznie wykonana.
Zdjęcia







