


Informacje
Dom Żeglarza Polskiego, mieszczący obecnie Wydział Nawigacji Akademii Morskiej, zbudowany został według zwycięskiego projektu konkursowego na zagospodarowanie Mola Południowego w Gdyni.
Budynek podzielono na trzy główne części o zróżnicowanych wysokościach – dwie horyzontalne i jedną wertykalną. Skrzydło północne przyjęło formę ułożonych schodkowo prostopadłościanów. Pięciopiętrowy, zaokrąglony od wschodu, pion środkowy mieści reprezentacyjny hol. W osadzonym na słupach trzypiętrowym skrzydle południowym znajdowały się pomieszczenia hotelowe. Od strony zachodniej odnaleźć można dwudrzwiowe wejście z drewnianymi skrzydłami, obramowane z trzech stron szkłem z żeliwną, ażurową oprawą. Wejście prowadzi poprzez niewielki przedsionek z kolejną parą drzwi, o prostszym i skromniejszym wykończeniu do głównego holu budynku. We wschodniej części holu na planie otwartym umieszczono przeszkloną na całej wysokości klatkę schodową, ze schodami łamanymi trójbiegowo.
Szczególną uwagę przyciąga środkowa, wertykalna i najbardziej dekoracyjna część budynku z oknami wstęgowymi, do budowy której użyto takich materiałów, jak szkło, drewno czy metal. Dzięki zachowanej od wschodu opływowej formie przełamany został silnie geometryczny charakter budowli. Ta część budynku została zwieńczona nadbudówką z daszkiem, przywodzącą na myśl mostek kapitański. Jednocześnie stanowi ona przykład charakterystycznych dla Gdyni struktur architektonicznych, wykorzystujących połączenie silnie przeszklonych, ostrych brył z obłymi, zaokrąglonymi formami.
Zdjęcia














