


Informacje
Wolnostojący dom mieszkalny przy ul. Młyńskiej 23 wzniesiono w latach 30. XX w. na terenie gdyńskiej dzielnicy Chylonia. Ten położony w najstarszej części dzielnicy niedaleko Potoku Chylońskiego budynek, charakteryzuje zwarta, funkcjonalistyczna bryła.
Trzykondygnacyjny, podpiwniczony dom wyposażony jest w wysoki parter i nakrywa go dach płaski. Bryłę dynamizują od front dwa biegnące przez wszystkie kondygnacje, pionowe uskoki. W załamaniach uskoków projektant zlokalizował wejścia. Jedno bardziej okazałe poprzedzone schodami, prowadzi bezpośrednio na wysoki parter, do części zaprojektowanej dla właścicieli. Drugie, skromniejsze, położone od strony elewacji bocznej, prowadziło do mieszkań czynszowych, wyposażone jest w pion okienny doświetlający klatkę schodową, zwany potocznie „termometrem”. Oba wejścia przyozdobiły dekoracje na pionowych i poziomych powierzchniach elewacji oprawiających drzwi. Te powierzchniowe dekoracje plastyczne wykonano w tynkach kamieniarskich i są to tzw. wyprawy na „sztuczny kamień”. Możemy zobaczyć tam wysokiej klasy obróbki kamieniarskie wykorzystujące geometryczne, abstrakcyjne wzory opracowane w masie tynkarskiej w odcieniu ceglanej czerwieni.
Wszystkie elewacje wykończono z wykorzystaniem gładkiego tynku zaznaczając jedynie poziomymi i pionowymi żłobionymi listwami imitującymi podziały płyt kamiennych. Budynek poddano pracom termomodernizacyjnym, odwzorowując jednak rysunek dawnych podziałów. Udało się też uratować przed zniszczeniem i wyeksponować część detali tynkarskich.
Zdjęcia



