


Informacje
W latach 1934–1935 na Kamiennej Górze w Gdyni, przy ul. Korzeniowskiego 8–10 powstał nowoczesny biurowiec dla Polsko-Skandynawskiego Towarzystwa Transportowego „Polskarob”. Ten trzykondygnacyjny, wolno stojący budynek, nietypowo położony w dzielnicy willowej, mieścił pomieszczenia biurowe i luksusowe mieszkanie dla dyrekcji firmy. Autorami projektu byli architekci Stanisław Płoski i Kazimierz Krzyżanowski, a jego realizację powierzono firmie budowlanej Inż. K. Krzyżanowski i S-ka.
Podpiwniczony i kryty płaskim dachem budynek „Polskarobu” jest kompozycją dwóch przenikających się jasno tynkowanych, kubicznych brył – dwukondygnacyjnej części południowo-wschodniej i trzykondygnacyjnej części południowo-zachodniej. Wejście główne do budynku, z podcieniem i okrągłym oknem – bulajem, znajduje się na styku tych dwóch części. Zostało ono zaakcentowane pionowym pasmem okien klatki schodowej (tzw. termometr) oraz opływowym kształtem narożnika charakterystycznym dla stylistyki okrętowej. W nurcie streamline i „architektury okrętowej” mieści się również inny element tego budynku – wieńcząca całość przeszklona nadbudówka pełniąca funkcję obserwatorium. Zaokrąglony narożnik budynku był pierwotnie obłożony glazurowanymi płytkami w kolorze ciemnobrązowym o wymiarach 7,1 x 14,2 cm, ułożonych rzędami w pionie. Współcześnie pod oknami klatki schodowej zachował się niewielki prostokątny fragment tej lśniącej powierzchni.
Producentem płytek była Fabryka Ceramiki „Józefów” w Czeladzi obok Sosnowca. Kafle marki „Józefów” o tych samych wymiarach, lecz w barwie kobaltowej zastosowano natomiast jako okładzinę murków ogrodowych przy tym budynku.
Jasna elewacja południowo-wschodniej części nieruchomości została urozmaicona żłobkami wykonanymi w tynku szlachetnym. Podkreślają one linie okien i tworzą na tej powierzchni prostokątne pola płaskiego boniowania.
W narożu południowym tego skrzydła budynku znajduje się półokrągła, przeszklona weranda z ogrodem zimowym i wyjściem do ogrodu zaprojektowanego przez architektkę krajobrazu Barbarę Kaszycką. Projekt i zdjęcie tej wypełnionej różnymi gatunkami drzew oraz bylin przestrzeni z funkcjonalnymi kamiennymi alejkami, niewielką fontanną i okazałą pergolą były reprodukowane w branżowym periodyku „Architektura i Budownictwo” jako przykład modernistycznej symbiozy architektury z zielenią.
Po stronie zachodniej budynku znajdują się garaże przewidziane w pierwotnym projekcie, a cały teren otoczony jest murem.
W 1939 roku zbudowano schron według projektu Szefa Fortyfikacji Wybrzeża Morskiego majora Rudolfa Fryszkowskiego.
15 maja 1984 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie jest siedzibą Inspektoriatu Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Zdjęcia




