


Informacje
Detal
Zleceniodawcą opracowania jednego z ciekawszych architektonicznie projektów obiektu wielofunkcyjnego na terenie gdyńskiego portu była spółka „Bananas” Polski Przemysł Owocowy. Ta założona w 1933 r. firma zajmowała się handlem importowanymi artykułami kolonialnymi, owocami południowymi. Sprowadzała m.in. zielone (niedojrzałe) banany i przystosowywała je do sprzedaży w specjalnych komorach dojrzewalniczych.
Budynek spółki „Bananas” stanowił funkcjonalne połączenie dojrzewalni bananów z magazynami, biurami i zapleczem techniczno-gospodarczym. Jego umiarkowanie modernistyczna architektura wyróżniała się w rozwiązaniu okazałej bryły, jak również w wystroju wnętrz, w tym dwóch lustrzanie położonych klatek schodowych. W centralną partię fasady wkomponowano wertykalny rysunek filarków międzyokiennych, a w położonych po bokach częściach zaprojektowano geometrycznie rozwiązane podcienie wejściowe. Szczególnym rozwiązaniem zastosowanym w projekcie był opasujący całą bryłę ekspresyjny fryz podokapowy w postaci geometrycznej kompozycji ceglanej. Wszystkie starannie zakomponowane elementy wykonano z użyciem dwóch kolorów cegły licowej.
Po II wojnie światowej budynek był eksploatowany w ramach działającego na ternie całego portu gdyńskiego przedsiębiorstwa państwowego, które w 1991 r. na mocy ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych przekształciło się w jednoosobową spółkę akcyjną skarbu państwa pod firmą Morski Port Handlowy Gdynia SA (od 1996 r. Port Gdynia Holding SA), w kompetencji Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA (od 1999 r.). W 2015 r. mniej więcej 4/5 dawnego budynku firmy „Bananas” rozebrano, pozostawiając fragment ściany obwodowej po zachodniej jego stronie. Na miejscu budynku zrealizowano nową inwestycję, wkomponowując fragment odnowionej elewacji w jego strukturę.
Zdjęcia





